تبلیغات
معماری به سبک خودمونی - بتن شفاف

بتن شفاف

پنجشنبه 24 فروردین 1391 12:22 ق.ظ

نویسنده : Mahsa Kazemi

اینم بتن شفاف که یکی از دوستای خوبمون درخواست کرده بود .........

شماها هم هر مطلبی که دنبالشین فقط کافیه ازمون بخواین از این به بعد سریع براتون مطالبو آپ میکنیم

 

 

بتن یک ماده ساختمانی ساخته شده از ترکیب آب ، سیمان ، سنگ دانه ، ماسه و شن می باشد و معمولاً به عنوان سنگ مصنوعی تعریف می شود. بتن با بیروزی های بزرگ مهندسی ، ساخت پل ها ، کارخانه های بزرگ و ... پیوند خورده است.


ساخت مصالحی که بتواند نور را از خود عبور دهد همواره از اهداف مهندسین در دوره های محتلف بوده است و از آنجاییکه از عمده ترین مصالح در ساختمان های نوین بتن و فولاد می باشند پیوسته تفکر تولید بتنی که بتواند درصدی از نور را از خود عبور دهد در برنامه های مهندسین عمران و معماری بوده است.
بتن شفاف ترکیبی از عناصر متضادی همچون نور و بتن ( رشته های شیشه ای نوری و بتن صاف شده) است که در نگاه اول تضاد بسیار زیاد آنها به جمع شدن این دو در یک محصول جلوه ای خارق العاده می دهد و از طرفی بسیار دور از ذهن می نماید،که البته اکنون در بسیاری از کشورهای دنیا به سادگی تحقق پیدا کرده است.
حاصل تحقیقات مهندسین در این زمینه بتن های شفاف با متریال و خواص گوناگون بوده است:
1.
بتن با قابلیت عبور نور 1%
2.
بتن با قابلیت عبور نور بالا


به عبارتی دیگر :


هزاران رشته شیشه ای به شکل ماتریس و به طور موازی در هر جایی میان دو سطح اصلی همه بلوک ها پخش می شود. نسبت رشته ها کم می باشد و در حدود 4% حجم کلی می باشد. به این دلیل که این به عنوان اجزاء سازه ای در بتن استفاده می شوند. سطح بلوک های باقی ماندن مثل بتن همگن به نظر می رسد. رشته های شیشه ای نور را در دو سمت از بتن هدایت می کند. دلیل که موقعیت موازی آنها در سمت روشن دیوار به همین شکل ( بدون تغییر ) در سمت تاریکتر ظاهر می شود. سایه ها در سمت مخالف دیوار نمایش داده می شوند و رنگ نور مشابه باقی می ماند. 

ادامه مطلب ........................

 

سنگ های نیمه شفاف :
سنگ های نیمه شفاف فقط یک توده مصالح ساختمانی شفاف نیستند. ولی گذشته از این یک وسیله بیان در دست هنرمندان و معماران است. 
لاتیراکن ارائه دهنده مفهوم بتن انتقال دهنده نور به عنوان یک ماده ساختمانی برای ساختمان های جدید به طور وسیع و قابل اجرا می باشد. این می تواند برای دیوارهای داخلی و خارجی ، روش ساختن سنگفرش ها یا حتی در هنر یا طراحی اشیا استفاده شود. 

 

فیبرهای نوری :
بتن انتقال دهنده نور ترکیبی از رشته های شیشه ای نوری و بتن صاف شده می باشد که می تواند برای بلوک ها یا صفحات پیش ساخته استفاده بشود. 
هزاران رشته شیشه ای به شکل ماتریس و به طور موازی در هر جایی میان دو سطح اصلی همه بلوک ها پخش می شود. نسبت رشته ها کم می باشد و در حدود 4% حجم کلی می باشد. به این دلیل که این به عنوان اجزاء سازه ای در بتن استفاده می شوند. سطح بلوک های باقی ماندن مثل بتن همگن به نظر می رسد. رشته های شیشه ای نور را در دو سمت از بتن هدایت می کند. دلیل که موقعیت موازی آنها در سمت روشن دیوار به همین شکل ( بدون تغییر ) در سمت تاریکتر ظاهر می شود. سایه ها در سمت مخالف دیوار نمایش داده می شوند و رنگ نور مشابه باقی می ماند. 


تأثیرات سازه ای :
در تئوری ، یک دیواره سازه ای ساخته شده از لاتیراکن می تواند ضخامت دو متر داشته باشد. نورها با حداقل اتلاف نوری تا 20 متر کار می کنند. 
سازه های تحت فشار نیز می تواند از این بلوک ها ساخته شوند. رشته های شیشه ای تأثیر منفی قابل توجهی روی مقاومت فشاری بتن ندارند. بلوک ها می توانند در سایزهای مختلف ساخته شوند و البته شامل عایق حرارتی جاسازی شده می باشند. 

ساختار + مقاومت :
بهتر است دو ترکیب رزین ابوکسی استفاده شود. وقتی بلوک های لاتیراکن به هم چسبیده می شوند ، قسمت دیگر قطعه می تواند با مصالح ملاط رقیق سیمانی مستقر در سمت رنگی مانند بلوک ها پر شود.

 

ترکیبات : 
بتن : 98% فیبر نوری : 4% چگالی : 2400 ـ 2100
مقاومت فشاری : 50 مقاومت خمشی : 7
حداکثر سایز : 300 * 600 سایز استاندارد : 300 * 600
ضخامت : 500 ـ 25


ابداع لاتیراکن :
لاتیراکن توسط
Aron Losoncziاختراع شد. او در مورد بتن های قابل انتشار نور می گوید : 
هزاران رشته شیشه ای نوری ماتریسی شکل و پخش شده به طور موازی در هرجایی بین دو صفحه اصلی هر بلوک . سایه ها در سمت روشن تر با طرح کلی تنیر و سخت در سمت تیره تر ظاهر می شوند. هر رنگ به شکل اصلی باقی می ماند. این تأثیرات ویژه این حس کلی را القا می کند که ضخامت و عرض دیوارهای بتنی از بین رفته است.


محاسن لاتیراکن :
می توان دیوار با هر ضخامتی توسط لاتیراکن ها ساخت ـ می توان نور را تا 20 متر در سراسر بتن بدون اتلاف روشنایی انتقال دهد ـ اگر از این ماده بیشتر و بیشتر در ساختمان سازی استفاده شود. نور طبیعی بیشتری می تواند برای نور دفاتر و انبارها استفاده شود. این می تواند منجر به کاهش زیاد در مقدار الکتریسیته استفاده شده برای نور ساختمان ها شود. وقتی در روز از نور طبیعی استفاده می شوند. همچنین وقتی مردم از پرتوهای خورشید استفاده کند معمولاً خوشحال تر و سودمندتر خواهند بود. بنابراین این ها دلایل گسترش عرضه و استفاده از بتن های نیمه شفاف می باشد.


ساخت بتن شفاف
بتن انتقال دهنده نور با نام تجاری ™
Litracon محصول نسبتا جدیدی است که در سال 2004 توسط یک معمار 27 ساله مجارستانی به نام آرن لوسونزی ابداع گردید. این محصول با ترکیب 96% بتن معمولی و 4% فیبرهای نوری محصولی منحصر به فرد را برای هزاره جدید به ارمغان آورده است. 
هم اکنون بتن لیتراکن با دانسیته 2400-2100 کیلو گرم بر متر مکعب ، مقاومت فشاری 50 نیوتن بر میلیمتر مربع و مقاومت کششی 7 نیوتن بر میلیمتر مربع در سه رنگ خاکستری، سیاه و یا سفید و با ابعاد استاندارد 300*600 میلیمتر و با ضخامت 500-25 میلیمتر تولید میگردد. ازنظر تئوری فیبرهای به کار رفته در لیتراکن قادر به انتقال نور در بتنی به ضخامت 20 متر می باشد. همچنین استفاده از فیبر نوری در اجزای باربر سازه ای بدون تاثیر منفی در مقاومت بالای فشاری و کششی آن می تواند اثری خوب با ایجاد فضاهایی روشن و جذاب داشته باشد.
بتن عبور دهنده نور (لایتراکان )


لایتراکان
بتن عبور دهنده نور، امروزه به عنوان یک متریال ساختمانی جدید با قابلیت استفاده بالا مطرح است. این متریال ترکیبی از فیبرهای نوری و ذرات بتن است و می تواند به عنوان بلوک ها و یا پانل های پیش ساخته ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد. فیبر ها بخاطر اندازه کوچکشان با بتن مخلوط شده و ترکیبی از یک متریال دانه بندی شده را تشکیل می دهند. به این ترتیب نتیجه کار صرفا ترکیب دو متریال شیشه و بتن نیست، بلکه یک متریال جدید سوم که از لحاظ ساختار درونی و همچنین سطوح بیرونی کامل همگن است، به دست می آید.
فیبر های شیشه باعث نفوذ نور به داخل بلوک ها می شوند. جالب ترین حالت این پدیده نمایش سایه ها در وجه مقابل ضلع نور خورده است. همچنین رنگ نوری که از پشت این بتن دیده می شود ثابت است به عنوان مثال اگر نور سبز به پشت بلوک بتابد در جلوی آن سایه ها سبز دیده می شوند. هزاران فیبر شیشه ای نوری به صورت موازی کنار هم بین دو وجه اصلی بلوک بتنی قرار می گیرند. نسبت فیبر ها بسیار کم و حدود 4 درصد کل میزان بلوک ها است. علاوه بر این فیبر ها بخاطر اندازه کوچکشان با بتن مخلوط شده و تبدیل به یک جزء ساختاری می شوند بنابر این سطح بیرونی بتن همگن و یکنواخت باقی می ماند. در تئوری، ساختار یک دیوار ساخته شده با بتن عبور دهنده نور، می تواند تا چند متر ضخامت داشته باشد زیرا فیبر ها تا 20متر بدون از دست دادن نور عمل می کنند و در دیواری با این ضخامت باز هم عبور نور وجود دارد.
ساختارهای باربر هم می‌توانند از این بلوک‌ها ساخته شوند. زیرا فیبر های شیشه ای هیچ تاثیر منفی روی مقاومت بتن ندارند. بلوکها می توانند در اندازه ها ی متنوع و با عایق حرارتی خاص نصب شده روی آنها تولید شوند.
این متریال در سال 2001 توسط یک معمار مجار به نام «آرون لاسونسزی» اختراع شد و به ثبت رسید. این معمار زمانیکه در سن 27 سالگی در کالج سلطنتی هنر های زیبای استکهلم مشغول به تحصیل بود این ایده را بیان کرد و در سال 2004 شرکت خود را با نام لایتراکان تاسیس کرد و با توجه به نیاز و تمایل جامعه امروز به استفاده از مصالح جدید ساختمانی، از سال 2006 با شرکت های بزرگ صنعتی به توافق رسیده و تولید انبوه آن به زودی آغاز خواهد شد
.


موارد کاربرد
دیوار: به عنوان متداول ترین حالت ممکن این بلوک می تواند در ساختن دیوارها مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب هر دو سمت و همچنین ضخامت این متریال جدید قابل مشاهده خواهد بود. بنابر این سنگینی و استحکام بتن به عنوان ماده اصلی «لایتراکان» محسوس تر می شود و در عین حال کنتراست بین نور و ماده شدیدتر می شود. این متریال می تواند برای دیوارهای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گیرد و استحکام سطح در این مورد بسیار مهم است. اگر نور خورشید به ساختار این دیوار می تابد قرار گیری غربی یا شرقی توصیه می شود تا اشعه آفتاب در حال طلوع یا غروب با زاویه کم به فیبر های نوری برسد و شدت عبور نور بیشتر شود. بخاطر استحکام زیاد این ماده می توان از آن برای ساختن دیوار های باربر هم استفاده کرد. در صورت نیاز، مسلح کردن این متریال نیز ممکن است، همچنین انواع دارای عایق حرارتی آن نیز در دست تولید است.


پوشش کف:
یکی از جذاب ترین کاربرد ها، استفاده از «لایتراکان» در پوشش کف ها و درخشش آن از پایین است. در طول روز این یک کف پوش از جنس بتن معمولی به نظر می رسد و در هنگام غروب آفتاب بلوک های کف در رنگهای منعکس شده از نور غروب شروع به درخشش می کنند.


طراحی داخلی:
همچنین از این نوع بتن عبور دهنده نور می توان برای روکش دیوار ها در طراحی داخلی استفاده کرد به صورتی که از پشت نور پردازی شده باشند و می توان از نور های رنگی متنوع برای ایجاد حس فضایی مورد نظر استفاده کرد.


کاربرد در هنر:
بتن ترانسپارانت برای مدتها به عنوان یک آرزو برای معماران و طراحان مطرح بود و با تولید لایتراکان این آرزو به تحقق پیوست. کنتراست موجود در پشت متریال تجربه شگفت آوری را برای مدت طولانی در ذهن بیننده ایجاد می کند. در واقع با نوعی برخورد سورئالیستی محتوای درون در ارتباط با محیط پیرامون قرار می گیرد و به این ترتیب بسیاری از هنرمندان تمایل به استفاده از این متریال در کارهای خود دارند. به طور کلی با پیشرفت های تکنولوژیکی و ارائه خلاقیت طراحان و مجسمه سازان با ابزار های مختلف، پتانسیل و قابلیت بتن توسط هنرمندان گوناگون در تمام جهان مورد استفاده قرار گرفته است.


بلوکها
مسلح کردن بلوک بتنی عبور دهنده نور:
در صورت نیاز به مسلح کردن این بتن شیار هایی در داخل آن تعبیه می شوند. در حین ساختن دیوارها میلگرد ها بصورت عمودی یا افقی در این شیار ها قرار می گیرند و فیبر های اپتیکی بخاطر خاصیت انعطاف پذیری خود در اطراف میلگردها جمع می شوند و به این ترتیب میلگرد ها دیده نمی شوند. از این روش بصورت موفقیت آمیزی در چند پروژه و طراحی نمایشگاه استفاده شده است.


رنگها و بافت ها:
با توجه به رنگ خاکستری متداول بتن معمولی، لایتراکان دارای رنگهای متنوعی است و بافت سطوح بیرونی آن نیز می تواند متنوع باشد، به گونه ای که بلوکهای متنوع در کنار هم قرار گیرند و یک ساختار واحد را به وجود آورند.


توزیع فیبرها:
اندازه و ترتیب فیبر ها در هر بلوکی می تواند متفاوت باشد و این ترتیب قرار گیری می تواند کاملا منظم یا کاملا ارگانیک مانند مقطع چوب باشد. 
اندازه بلوکها:
ضخامت
mm 500~25
عرض حداکثر
mm 600 
ارتفاع حد اکثر
mm 300


لامپ لایترا کیوب 

یکی از محصولات موفق لایتراکان در زمینه طراحی، لامپ لایترا کیوب است که در آن بلوکها با قرار گیری روی هم مکعبی را تشکیل می دهند که منبع نور در داخل آن قرار دارد و نور با عبور از بتن به بیرون ساطع می شود.
به این ترتیب این ماده جدید می تواند در عرصه های مختلف طراحی و همچنین در ایجاد فضاهای پویا و انعطاف پذیر داخلی بسیار مورد استفاده قرار گیرد. 

 

 

 
دیدگاه ها : () 
آخرین ویرایش: جمعه 22 اردیبهشت 1391 01:04 ق.ظbuy cialis germany
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:58 ب.ظ

Thank you. A lot of advice.

cialis manufacturer coupon ou trouver cialis sur le net cialis pills in singapore cialis tablets australia try it no rx cialis prescription doctor cialis canadian cialis comprar cialis navarr buy cialis uk no prescription how to buy cialis online usa
Buy cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:26 ق.ظ

Great stuff. With thanks!
the best choice cialis woman cialis 05 cialis prezzo al pubblico best generic drugs cialis cialis generisches kanada cialis reviews prix cialis once a da cialis baratos compran uk cialis mit grapefruitsaft cialis cost
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:03 ق.ظ

Helpful forum posts. Thanks!
cialis billig prezzo cialis a buon mercato cilas cialis prezzo al pubblico chinese cialis 50 mg cialis daily cialis for sale south africa cialis prices rezeptfrei cialis apotheke can i take cialis and ecstasy
buy cialis no rx
سه شنبه 13 آذر 1397 09:30 ب.ظ

You actually stated that adequately.
dosagem ideal cialis cialis pas cher paris prix de cialis cialis generico lilly buying cialis on internet generic cialis at the pharmacy acquisto online cialis cialis sicuro in linea cialis flussig cialis 30 day sample
Cialis prices
سه شنبه 13 آذر 1397 10:39 ق.ظ

Many thanks, Wonderful stuff!
cialis rckenschmerzen cialis generico postepay il cialis quanto costa 40 mg cialis what if i take miglior cialis generico only here cialis pills cialis kaufen bankberweisung tadalafil prix de cialis cialis cuantos mg hay
buy cialis pills online
دوشنبه 12 آذر 1397 10:56 ب.ظ

Superb information. Regards.
cialis rezeptfrei sterreich cialis side effects dangers low cost cialis 20mg cialis 05 cost of cialis cvs only best offers 100mg cialis we recommend cialis best buy cialis 5mg billiger tadalafil acheter du cialis a geneve
buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 10:07 ق.ظ

Regards, Fantastic stuff.
cialis online import cialis cialis preise schweiz canadian cialis i recommend cialis generico cialis reviews american pharmacy cialis ou trouver cialis sur le net cialis prezzo in linea basso canada discount drugs cialis
buy cialis no rx
یکشنبه 11 آذر 1397 10:24 ب.ظ

Amazing stuff. With thanks!
cialis 20mg preis cf prix de cialis cialis generika in deutschland kaufen achat cialis en itali cialis manufacturer coupon safe dosage for cialis cialis arginine interactio venta de cialis canada interactions for cialis prix cialis once a da
buy cialis without a doctor's prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 09:28 ق.ظ

Cheers. A lot of content!

cialis 05 cialis tablets for sale cialis canada prices for cialis 50mg only best offers cialis use best generic drugs cialis calis 5 mg cialis pharmacie en ligne buying cialis in colombia only here cialis pills
buy cialis online no prescription
شنبه 10 آذر 1397 10:35 ب.ظ

Thank you, I like it.
interactions for cialis viagra vs cialis vs levitra only best offers 100mg cialis cialis 20 mg best price comprar cialis navarr cialis qualitat miglior cialis generico cialis 30 day trial coupon viagra vs cialis vs levitra safe dosage for cialis
Generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 09:18 ق.ظ

Valuable posts. Kudos.
viagra vs cialis vs levitra buying cialis overnight sialis generic cialis levitra cialis et insomni acheter cialis meilleur pri how to buy cialis online usa cialis 5 effetti collaterali cialis italia gratis side effects of cialis
Online cialis
جمعه 9 آذر 1397 10:02 ب.ظ

Regards. A good amount of posts.

rx cialis para comprar cialis pills cialis generico online tadalafil 5mg generic cialis at the pharmacy cialis 5mg billiger female cialis no prescription when can i take another cialis enter site natural cialis cialis generico en mexico
buy cialis no rx
جمعه 9 آذر 1397 10:06 ق.ظ

You mentioned that really well!
low dose cialis blood pressure cialis generika in deutschland kaufen deutschland cialis online cialis dosage recommendations usa cialis online generic cialis levitra cialis 10 doctissimo click here take cialis cialis 20mg preis cf cialis generico
Cialis prices
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:04 ب.ظ

You actually stated this very well.
cialis reviews walgreens price for cialis cialis generika in deutschland kaufen brand cialis generic price cialis per pill cialis venta a domicilio cialis without a doctor's prescription cialis per paypa where cheapest cialis tadalafil
where to buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:44 ق.ظ

Amazing loads of wonderful advice!
cialis rezeptfrei sterreich cialis generika in deutschland kaufen viagra vs cialis vs levitra wow look it cialis mexico cialis side effects dangers achat cialis en suisse cialis canada on line cialis rezeptfrei cialis generico postepay cialis generico online
Cialis canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 11:02 ب.ظ

Wonderful write ups. Thanks a lot!
we recommend cialis info cialis tablets australia cialis 10 doctissimo cialis 5 effetti collaterali cialis italia gratis cialis 30 day trial coupon cialis generique 5 mg canadian cialis canadian drugs generic cialis opinioni cialis generico
buy generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 11:03 ق.ظ

Amazing a lot of amazing tips!
cialis for sale free generic cialis what is cialis interactions for cialis wow look it cialis mexico cialis australia org cialis cipla best buy free generic cialis buy original cialis preis cialis 20mg schweiz
buy tadalafil
دوشنبه 9 مهر 1397 05:38 ب.ظ

Wow many of amazing info!
cialis 20 mg cost cialis price in bangalore cialis 20 mg cut in half cialis 20 mg effectiveness cialis 100mg suppliers buy cialis online legal the best site cialis tablets cialis for daily use cialis 20 mg callus
canada rx
یکشنبه 1 مهر 1397 03:29 ب.ظ

Nicely put, Cheers.
best canadian pharmacies online canadian drugstore Canadian Pharmacy USA safe canadian online pharmacies canada rx canada medication prices pharmacy canada canada online pharmacies reviews canadian pharcharmy online online pharmacies tech school
http://viagravipsale.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 11:11 ق.ظ

You actually explained it perfectly!
comprar cialis 10 espa241a where cheapest cialis price cialis best sublingual cialis online dose size of cialis cialis prezzo in linea basso cialis dose 30mg cialis generico online brand cialis generic buying cialis in colombia
viagravonline.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 10:33 ب.ظ

Reliable stuff. Appreciate it!
cialis coupons cialis venta a domicilio cialis e hiv cialis online napol prezzo cialis a buon mercato cialis sans ordonnance legalidad de comprar cialis cialis 30 day sample cialis price in bangalore cialis sicuro in linea
http://viabiovit.com/buy-genuine-viagra-online.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:50 ق.ظ

You've made your stand very nicely.!
buying viagra uk buying viagra on line cheap viagra pharmacy online viagra pharmacy sildenafil uk pharmacy how to buy generic viagra online how can i get viagra online cheapest place to buy viagra pharmacy prices for viagra silagra
Buy generic cialis
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:20 ق.ظ

Thanks a lot! An abundance of material!

purchasing cialis on the internet enter site very cheap cialis generic cialis at walmart cialis authentique suisse ou acheter du cialis pas cher calis cialis 5 mg funziona buying cialis overnight cialis canada price cialis best
Cialis pills
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:34 ب.ظ

You stated this really well!
cialis 30 day sample sialis cialis tablets for sale tadalafil generic achat cialis en itali buy cialis online nz purchase once a day cialis cialis daily cialis tadalafil cialis sale online
Viagra canada
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 05:15 ق.ظ

Thank you. Quite a lot of knowledge!

buy viagra locally where to buy sildenafil uk buy viagra online cheap viagr buy tadalafil online viagra online is it legal to buy viagra buy female viagra online buy viagra europe buy viagra overnight
Cialis online
جمعه 3 فروردین 1397 07:39 ق.ظ

You said it nicely..
cialis 20 mg cost cialis prezzo di mercato cialis 5 mg scheda tecnica cialis generique buy cialis generic cialis pro we like it cialis price cialis uk next day safe dosage for cialis buy cialis online cheapest
What do eccentric heel drops do?
سه شنبه 17 مرداد 1396 06:22 ق.ظ
Fantastic items from you, man. I've consider your stuff prior to and you are just extremely magnificent.
I actually like what you have got here, certainly like what you're saying and the
way by which you assert it. You are making it entertaining and you
continue to take care of to keep it smart. I can't
wait to learn far more from you. That is really
a wonderful web site.
https://margretquach.wordpress.com/
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:35 ق.ظ
Hello colleagues, how is the whole thing, and what you want to say about this paragraph, in my view its really remarkable in support of me.
Agustin
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:00 ق.ظ
Great post. I was checking constantly this
weblog and I am impressed! Very helpful information specially the
closing section :) I care for such information much.
I was seeking this particular info for a long time.

Thank you and best of luck.
ا-حیاتی
سه شنبه 29 فروردین 1391 07:56 ق.ظ
سلام . خسته نباشید . مطالبتون متنوع و جالب بود. بعضی عکسها لود نمی شد .
به این بلاگ هم سر بزنید و نظر بدهید . http://arayehazin.blogfa.com و در صورت تمایل به تبادل لینک دز قسمت نظرات اعلام کنید.
با تشکر
پاسخ Mahsa Kazemi : مرسی از نظرت حتما بررسی میکنیم تا عکسا کامل باز بشه.......
به وبلاگتم حتما سر میزنیم دوست عزیز
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر